Oczyszczenie


„Oczyszczenie” to świetna książka opowiadająca losy trzech spokrewnionych kobiet – Ingel, Allide i Zary. Tłem wydarzeń jest wojna estońsko-bolszewicka.


Nie wiem dlaczego, ale wojna kojarzy mi się przede wszystkim z cierpieniem kobiet. To mężczyźni walczą, zabijają i giną. Jednak to też głównie oni są sprawcami okrucieństw wobec tych, którzy zostają w domach – kobiet.


Każda z bohaterek została w jakiś sposób naznaczona. Każda z nich dusi to w sobie, wstydzi się tego, co przeżyła. Trzy kobiety i trzy różne, porywające, tragiczne historie. Jest ofiara i kat w jednej osobie, w dwóch odsłonach. Jest pogodzenie z losem, jest też mur milczenia.


Sofi Oksanen niezwykla przekonująco przedstawiła wszystkie postaci. Gderliwość Allide drażni jakby ta staruszka stała obok. Naiwność Zary jest taka typowa. Od pierwszego momentu wiadomo, że wspaniała okazja, jaka jej się trafia, to tak naprawdę droga do piekła. A przecież pełno jest takich dziewczyn jak Zara.


Trudno pisać o tej książce nie zdradzając fabuły. Nie chcę jednak odsłaniać kart dla tych, którzy nie czytali. „Oczyszczenie” to wartościowa lektura, gorąco polecam.


Ocena: 5/6

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wszystkie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Oczyszczenie

  1. m.tucha pisze:

    Miałam już dawno przeczytać, ale jakoś zawsze wpada mi w ręce co innego… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *