Kolejny koniec świata!

Ostatnio bardzo popularne są książki opisujące wizję końca świata, jaki znamy. Wspomnę tylko o kilku: „Igrzyska śmierci” S. Collins, „Wiek cudów” K.T. Walker, „Corpus delicti” J. Zeh, czy przerażająca „Droga” McCarthy’ego.

W ten sam nurt wpisuje się trylogia Lauren Oliver. Dotychczas ukazały się 2 części cyklu : „Delirium” i „Pandemonium”. Ostatni tom – „Requiem” ma ukazać się wiosną 2013. roku. Z niecierpliwością czekam na zakończenie tej historii!

Lauren Oliver przedstawia nam świat, w którym miłość jest zakazana. Brzmi banalnie, ale założenia tej nowej rzeczywistości wydają się nawet całkiem sensowne. Akcja toczy się w USA. Ludzie, po osiągnięciu 18. roku życia poddawani są zabiegowi remedium. Polega on na manipulacji w mózgu, która powoduje zanik emocjonalnych odruchów. Człowiek przestaje czuć, staje się obojętny wobec otoczenia. Obce są mu wszelkie afekty. W ten sposób ludzie przyjmują bez problemu wszelkie zalecenia rządu, są posłuszni niczym dzieci. Na podstawie ewaluacji, przeprowadzanej przed zastosowaniem remedium, paruje się przyszłe małżeństwa, z uwzględnieniem dobra całego społeczeństwa. Wszelkie odstępstwa od ogólnie przyjętych zasad są oczywiście surowo karane. Buntowników zsyła się na karę dożywotniego więzięnia lub skazuje na śmierć. Jak w każdym systemie są jednak ludzie, którzy nie godzą się na nowy porządek. Rząd nazywa ich Odmieńcami, wpaja swoim mieszkańcom, że to niebezpieczne elementy.

W takim świecie żyje Lena, główna bohaterka, która ani przez chwilę nie wątpi w system.

Lena mieszka z ciotką i jej rodziną. Jest córką buntownika, ciąży też na niej haniebne zachowanie matki – samobójczyni. Z wielką gorliwością przestrzega obowiązujących zasad, choć momentami wspomina matkę i jej niedozwolone zachowania, które przynosiły im radość. Lena dorasta i zaczyna dostrzegać nieścisłości systemu. Przewidywalnie, poznaje chłopaka, zakochuje się w nim i staje przed dylematem, co dalej. Próbuje pogodzić życie z chorobą, ukrywając swe symptomy przed otoczeniem. W końcu jednak delirium Leny zostaje wykryte…

Myślę, że trylogia Oliver Lauren to świetna lektura przede wszystkim dla nastoletnich czytelników. Pozwoli im z jednej strony docenić wolność, w której dorastają, a także zastanowić się nad tym, co istotne i ważne. Rodzina w znanej obecnie formie zyskuje nowe znaczenie.

Starsi wiekiem odbiorcy na pewno z przyjemnością przypomną sobie podstawowe objawy Amor deliria nervosa – stanu zakochania 🙂 Dla wielbicieli biegania polecam wątek Leny i jej przyjaciółki Hany. Kiedy wszystko jest zakazane, bieg wyzwala, daje czystą, niekontrolowaną radość.

Druga część trylogii – „Pandemonium” jest zdecydowanie lepsza. Widać ewolucję pisarstwa autorki. Książka jest podzielona na „Wtedy” i „Teraz”. Obie części wciągają niesamowicie, czyta się jednym tchem i trudno zdecydować, którą chciałoby się poznać szybciej. Zakończenie zaskakuje, pozostawia pole do popisu dla kolejnego tomu.

Polecam Wam serdecznie lekturę „Delirium” i „Pandemonium”, uzyskały m.in. tytuł New York Times bestseller, a jak wiecie jestem wielką fanką USA, więc tym bardziej chętnie sięgnęłam po te tytuły. Myślę, że na podstawie tych książek można by nakręcić bardzo widowiskowe filmy. Czekam więc na „Requiem” i na ekranizację!

***********************

Czas najwyższy na ogłoszenie zwycięzców konkursu z Audioteką! Miło mi poinformować, że nagrody otrzymują: mala_mi127 – za siostry Bronte i herbatę, oraz Magda – za połączenie mojego ulubionego roweru z równie ulubionymi książkami 🙂

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii konkurs, Przeczytane 2012 i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Kolejny koniec świata!

 1. Alka pisze:

  Szkoda, że mi w konkursie się nie udało, ale gratuluję zwycięzcom 😀 a książki ciekawe!

 2. Nutra pisze:

  Fajna lektura

 3. Ibasz pisze:

  Zapowiada się ciekawie 🙂

 4. mala_mi127@wp.pl pisze:

  BArdzo się cieszę z wygranej, dziękuję!!!
  Opisana seria wydaje sie świetna, moze poslucham jej na audiobooku:)

 5. Magda pisze:

  Dziękuję bardzo 🙂 Pierwszy raz wzięłam udział w konkursie na blogu książkowym i od razu wygrałam :D. Bardzo się ciesze. Jeszcze raz dziękuję.

  P.S. Natychmiast po przeczytaniu, że mnie wybrałaś poprawiło mi się, bo męczy mnie grypa/przeziębienie. Niezłe lekarstwo :). Podoba mi się takie remedium

 6. andzia-36 pisze:

  Po Igrzyskach śmierci wszyscy probuja zarobic, jak po Millernium Stiega…Wolny rynek nie ma sie co oburzac. Moja cora czyta 1 czesc i jest zachwycona.

 7. pigwa pisze:

  Dzięki Tobie dowiedziałam się o tej serii, przeczytałam w 3 dni i bym chciała już część 3!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *