Cudowne dzieci

Zwróciłam uwagę na „Cudowne dzieci” ze względu na nietypową formę książki. Obwoluta przypomina połączone stare kartki papieru, a historia rozpoczyna się i kończy na stronach okładki. Na szczęście zawartość książki jest równie ciekawa, jak jej „obudowa” 🙂

Wszystko zaczyna się, kiedy tajemnicza przyrodnia siostrzyczka sama jak palec przyjeżdża autobusem z Grorud, „z ładunkiem atomowym w błękitnej walizce”. Jest rok Muru Berlińskiego, prezydenta Kennedy’ego i Jurija Gagarina. Finn mieszka z mamą w blokowisku Arvoll w Oslo. Życie jest elektryzujące, piękne i szorstko socjaldemokratyczne. Na Finnie można polegać, pilnuje, aby przestrzegać zasad. Ale u mamy, która zawsze wydawała mu się opoką, zaczyna raptem dostrzegać oznaki słabości i zagadkowego rozchwiania.

To kolejna książka o urokach dzieciństwa i trudach dorastania. Napisana z perspektywy Finna, porządnego chłopca, wychowywanego przez matkę. Nie wiedzie im się najlepiej, by się utrzymać zmuszeni są znaleźć lokatora. Zamiast lokatora zjawia się jednak przyrodnia, niedorozwinięta umysłowo siostra Finna. 

„Cudowne dzieci” pokazują fascynację tajemniczym światem dorosłych. Finn nieustannie bacznie obserwuje matkę i choć wydaje mu się, że nic nie może mu umknąć, wiele wydarzeń wykracza poza jego płaszczyznę myślową.

Relacja Finna z siostrą jest nietypowa. Linda pojawia się przecież niespodziewanie, jako kilkulatka, a nie niemowlę. W dodatku nie zachowuje się „normalnie”. Finn jednak akceptuje zaistniałą sytuację i przywyka do dziwnego stylu bycia siostry. Gdy okazuje się, że Linda jest opóźniona w rozwoju, Finn nie godzi się z tą diagnozą. Chce, by siostra była tylko inna, a nie „upośledzona”.

Jacobsen napisał interesującą książkę, utrzymaną w codziennej atmosferze. Czytając ma się wrażenie, że ta historia mogła przydarzyć się nam lub sąsiadom. Ciągle czekamy na wielkie wydarzenie, a ono nie nadchodzi – jest tylko to, co teraz oraz nadzieje na przyszłość.

Warto wspomnieć o szerszym kontekście familijnym –  mikro-rodzina Finna a jej wydanie makro w postaci babci i wujków. Znów bolesna zwyczajność, podziały i wewnętrzne spory. Piękny i jednocześnie zatrważający obraz.

Poniżej kilka cytatów, które wpadły mi w oko.

„(…) załatwić kilka spraw- to nasze standardowe określenie zajęć nudnych, tajnych, nieprzyjemnych albo koniecznych, albo wszystkiego naraz.”

„Nigdy nie miałam się czym chwalić jako sportowiec, ale bywam odważny i nigdy się nie poddaję, do diaska, ze spokojem okazuję światu niezbędną dawkę budzącej szacunek pogardy. Da się zrobić, jeśli w dodatku umiesz puścić mimo uszu rzucane za tobą złośliwe komentarze.”

„(…) w naszej rodzinie się nie choruje. Do choroby podchodzi się nad wyraz sceptycznie. Mama wyniosła to z domu, gdzie nikt „nie rozkładał się” bez powodu.”

„(…) w naszej rodzinie jedzenie to ulubiony sposób na zażegnanie kryzysu lub zasygnalizowanie, że niebezpieczeństwo minęło.”

I cóż, dacie się skusić na Jacobsena? 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przeczytane 2014 i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Cudowne dzieci

 1. Marta pisze:

  Zaintrygowała mnie ta pozycja 🙂

 2. ella pisze:

  Gdzie Ty znajdujesz takie smaczne kąski?:) Cytaty o „naszej rodzienie” boskie:)

  • nenneke pisze:

   Długa historia:-) W kinie Europa we Wrocławiu jest małe stoisko z książkami. Tam mi się rzuciła w oczy okładka. Cena mnie trochę odstraszyła, bo prawie 40zł, ale po seansie byłam zdecydowana kupić – jednak stoisko było zamknięte. I dobrze, bo następnego dnia w taniej książce znalazłam „Cudowne dzieci” za 9zł chyba. Byłam baaardzo zadowolona:-)

 3. ed pisze:

  Ja też w końcu przeczytałam tę książkę i całkowicie zgadzam się z recenzentką 🙂 lektura wciągająca a mały-duży Finn w bardzo osobliwy sposób prezentuje to co w jego życiu się dzieje. Trochę jednak zakończenie zmieniłabym uszczegóławiając je 🙂 P.S. bardzo dziękuję za pożyczenie książki po Waszym powrocie oddam wszystkie 🙂 pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *