Dworek Longbourn

„Dworek Longbourn” to niestety wielkie rozczarowanie. Nudna, melodramatyczna książka, żerująca na popularności „Dumy i uprzedzenia” oraz serialu (mojego ulubionego!) ‚Downton Abbey’.

Akcja powieści rozgrywa się w tytułowym dworku. Pierwszoplanowe postaci to służba : gospodyni pani Hill, jej wiekowy mąż, młoda pokojówka Sara oraz druga pokojówka, jeszcze dziecko – Polly. Nieco zamieszania do ich statecznego, wypełnionego ciężką pracą życia, wprowadza nagłe pojawienie się nowego lokaja Jamesa. Jak łatwo się domyślić (uwaga, spoiler!) Sara i James zakochują się w sobie. To w zasadzie cała fabuła – prawie 400 stron o tym, jak młodzi „walczą” o swe uczucie.

Niestety, powieść jest nużąca i przewidywalna, wręcz nachalnie schematyczna. Cały czas myślałam, że jeszcze się rozkręci i nadejdzie moment, kiedy nie będę mogła się oderwać od lektury. Nie nadszedł. Zakup tej książki to zmarnowane pieniądze i czas. Po wielu pozytywnych recenzjach (co prawda osób, które powieść otrzymały od wydawnictwa, jednak liczyłam na subiektywizm) spodziewałam się chociażby dobrego czytadła….

Samo nawiązanie do „Dumy i uprzedzenia” również uważam za średnio udane. Jeśli ktoś (jest ktoś taki ? 😉 ) nie zna powyższej klasyki, może się nieco pogubić w wątkach. Sam pomysł na „Dworek Longbourn” wydaje mi się naprawdę ciekawy, jednak nie został dobrze zrealizowany.

Wspólnych cech z ‚Downton Abbey’ nie udało mi się dostrzec. O ile serial trzyma klasę, w interesujący sposób przedstawia życie zarówno służby, jak i państwa, nie można tego samego powiedzieć o „Dworku Longbourn”. Dostrzegam nieudolne próby autorki, ale to ciągle za mało, by chociażby zbliżyć się do pierwowzorów.

Gdybym miała ocenić książkę w skali szkolej, dałabym jej 3/6. Plus za ładne wydanie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przeczytane 2014 i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Dworek Longbourn

  1. Marta pisze:

    Jeszcze nie czytałam, ale od początku miałam złe przeczucia odnośnie tej pozycji…;)

  2. gosiaczek pisze:

    Kurczaki!!!!! Zamówiłam u mamy na imieniny tą książkę :(((

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *