Literacka Nagroda Nobla 2014

Tegorocznym zdobywcą Nagrody Nobla w dziedzinie literatury jest Francuz – Patrick Modiano.

Czy Wam też rzuca się w oczy podobieństwo do Gombrowicza?Czy Wam również wydaje się podobny do Witolda Gombrowicza?

Nie ukrywam, że nie czytałam książek jego autorstwa. W Polsce zresztą niewiele ich wydano, według moich informacji raptem cztery, z czego połowa to tytuły dla dzieci. Jest więc pole do popisu dla wydawców 🙂 Czekam z niecierpliwością!

Zostawiam Was z kilkoma ciekawostkami o literackim Noblu:

– jak dotąd tylko 13 kobiet otrzymało nagrodę.

– najstarszym Laureatem, a właściwie Laureatką była Doris Lessing, która w 2007 r. miała 88 lat .

– najmłodszym Laureatem został Rudyard Kipling, otrzymał Nagrodę Nobla w 1907 roku, gdy miał 42 lata. Nota bene, różnica 100 lat między Kipilingiem a Lessing.

– tylko (aż?!) dwie osoby odmówiły przyjęcia Literackiej Nagrody Nobla : Boris Pasternak w 1958r., który pierwotnie przyjął Nagrodę, jednak został zmuszony ją odrzucić przez Związek Radziecki; Jean Paul Sartre w 1964r. nie przyjął Nobla, ponieważ w jego opinii żaden człowiek nie powinien być „uwieczniony” za życia.

PS. Zdjęcie W.G. dla porównania 😉

Ten wpis został opublikowany w kategorii okolicznościowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Literacka Nagroda Nobla 2014

  1. Marta pisze:

    Ja również nie czytałam książek jego autorstwa, będzie okazja, aby to zmienić 🙂

  2. zaczytana2 (Magda) pisze:

    Ja nie tylko nie czytałam ale nawet nie słyszała o tegorocznym nobliście hihihihi. Abstrahując od Nobla. Dzisiaj mąż przywiózł mi prawie dwa wiaderka świeżych, soczystych, nie całkiem czerwonych ale słodkich TRUSKAWEK (szkoda że mogę zjeść słownie kilka sztuk bo karmię piersią). Słyszałam o truskawkach w sierpniu ale w październiku?! I to z pola na wsi niedaleko mojego miasteczka ( mieszkam niedaleko Zielonej Góry) a nie z jakiegoś ciepłego egzotycznego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *