Diagnoza – Jennifer Haigh
„Diagnoza” to ciekawa lektura przedstawiająca losy rodziny McKotch’ów. Poznajemy ich podczas, jak się później okazuje, ostatnich wspólnych letnich wakacji. Rodzina jest w komplecie, sytuacja odbiega od idyllicznej, ale jest obiektywnie oceniając dobra.


Wspomniane wakacje prowadzą do zdiagnozowania u Gwen, córki McKotch’ów zespołu Turnera. Nie jest to bynajmniej choroba śmiertelna. Reakcje rodziców wydają mi się nieco przesadzone, aczkolwiek moje odczucia mogą być ze względu na profesję trochę „stępione”. Sytuacja kobiet z zespołem Turnera wyglądała z pewnością gorzej niż obecnie w latach 80-tych. Aktualnie przy rozpoznaniu o czasie można zapobiegać niskiemu wzrostowi itd.


Jednak nie sama choroba jest tematem książki. Diagnoza Gwen prowadzi do rozkładu rodziny McKotch’ów, który moim zdaniem nastąpiłby prędzej, czy później i bez stwierdzenia tej choroby. Autorka znakomicie przedstawia egocentryczność bohaterów. Wszyscy z tej rodziny żyją jakby w kokonie swoich niespełnionych marzeń. Mają pomysł na życie dla ludzi wokół, który usiłują im narzucić; często, aby samemu zabłysnąć, udowodnić sobie, czy otoczeniu, jacy są wspaniali.


Wyjątkiem jest Gwen. Początkowo chce wszystkich zadowolić. Z czasem odkrywa, że musi zawalczyć o siebie. Pomimo faktu, że jest dorosłą, ponad 30-letnią kobietą, matka traktuje ją jak dziecko. Wie, co dla Gwen lepsze i wyrządza jej tym sposobem wiele krzywd.


Ani Gwen, ani nikt inny z jej rodziny nie wzbudza sympatii. Żal mi tych nieszczęśliwych ludzi, a jednocześnie nasuwa się myśl, że na własną prośbę zgotowali sobie taki los – wszyscy razem i każdy z osobna.


Zakończenie za bardzo trąci holywoodzkim happy endem. W prawdziwym życiu, przy ludziach tak zatwardziałych w przekonaniu o własnych racjach, nie doszłoby do pojedniania. Każdy wiódłby dalej swój smutny żywot, przeświadczony o swojej krzywdzie. Krzywdzie, którą sądzi, że wyrządził mu świat; nie dostrzegając, że to on sam jest jej sprawcą.


 


Ocena: 4/6Ten wpis został opublikowany w kategorii Przeczytane 2011 i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Diagnoza – Jennifer Haigh

  1. Pingback: Wiara | Rzecz o książkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *