Instrukcja samoobsługi człowieka

Autorką książki jest Grażyna Dobroń – dziennikarka radiowej trójki.

„Instrukcja samoobsługi człowieka” to zbiór mini-wywiadów, przeprowadzonych z rozmaitymi ludźmi. Wypowiadają się lekarze, biznesmeni, psychologowie, trenerzy rozwoju osobistego itd. Rozmowy zostały uporządkowane w siedmiu rozdziałach.

Ta książka to podręczny poradnik z rodzaju „jak żyć”. Banały typu: szczęście nie zależy od zasobności portfela, by kochać innych, trzeba najpierw pokochać siebie, wylewają się obficie z każdej strony. Każdy z rozmówców ma dla czytelnika receptę na udane i satysfakcjonujące życie. Na ogół podejście ekspertów do danego zagadnienia jest bardzo ograniczone, zawężone do ich pola działania.

„Instrukcja obsługi człowieka” nieco mnie zmęczyła. Szczególnie rozdrażnił mnie końcowy wywiad z prof. Valerio Albisettim, który najwyraźniej poznał wszystkie prawdy tego świata.

Przyznaję, że kilka fragmentów było całkiem sensownych. Przypominały one o rzeczach zwykłych, powszechnie znanych, o których łatwo zapomnieć w biegu codziennego życia.

Myślę, że nie warto sięgać po „Instrukcję samoobsługi człowieka”. Podobną porcję mądrości znajdziemy w każdej gazecie, portalu internetowym itd. Ze względu na mniejsze stężenie pouczających porad i prawd tam zawartych, są one prościej i przyjemniej przyswajalne niż książka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przeczytane 2011. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Instrukcja samoobsługi człowieka

  1. Irmin pisze:

    Szczerze mówiąc też nie przepadam za takimi poradnikami, jedynie przebrnelam przez „Projekt szczescie”.

  2. Judasz pisze:

    O tej pozycji akurat nie słyszałem, ale teraz wszędzie pełno takich poradników z „dobrymi” radami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *