Magia Afryki

Kolejna książka, co do której miałam od początku dobre przeczucia 🙂 Mowa o „Powrocie do Missing” Abrahama Verghese. Świetnie napisana i ciekawa powieść, którą gorąco polecam.

„Powrót do Missing” to historia życia Mariona, jednego z bliźniaków urodzonych przez siostrę zakonną. Matka umiera przy porodzie, ojciec ucieka zszokowany pojawieniem się dzieci. Opieki nad bliźniakami podejmują się lekarze z misyjnego szpitala w Addis Abebie, gdzie toczy się akcja powieści.

Autor książki – Abraham Verghese, jest lekarzem oraz profesorem na wydziale medycyny Uniwersytetu Stanford. Rdzeń powieści stanowi medycyna i jej praktykowanie. Verghese pięknie i prawdziwie przedstawił jej oblicza. W pełni zgadzam się z „Entertainment Weekly”: „To piękna oda do lekarzy”.

Bardzo spodobał mi się poniższy fragment. Sądzę, że trafnie oddaje również dzisiejszą rzeczywistość. Brak nam pokory wobec życia i śmierci.

„Po raz pierwszy, będąc w Ameryce, musiałem przekazać komuś informację o jego śmiertelnej chorobie, ale czułem się, jakbym wcześniej nigdy tego nie robił. W Etiopii, a nawet w Nairobi, ludzie zakładali, że każda choroba – nawet jakaś balana lub wyimaginowana – jest śmiertelna. Oni spodziewali się śmierci. W Afryce przekazywało się wiadomość, że chorobę udało się opanować i śmierć się oddaliła. O tym, czego lekarz nie mógł zrobić, o chorobach, których nie był w satnie wyleczyć, nie mówiło się, ale rozumiało się to. Nie przypominam sobie amharskiego słowa na „rokowania”. Nigdy nie próbowałem rozmawiać z pacjentem na temat tego, ilu chorych żyje nawet pięć lat po wykryciu raka, o tego typu sprawach. W Ameryce zyskałem przeświadczenie, że śmierć lub sama możliwość utraty życia zawsze wydaje się chorym niespodzianką, jakby byli przekonani o swojej nieśmiertelności i uważali, że śmierć jest w gruncie rzeczy ich wyborem.”

Interesująca jest też odpowiedź pacjenta na wiadomość o niepomyślnej diagnozie, 65-letniego duchownego : „To czyni z nas ludzi. Zawsze chcemy więcej.” Nic dodać, nic ująć.

„Powrót do Missing” w wzruszający sposób pokazuje różne oblicza miłości, jakkolwiek banalnie to brzmi. Można je dostrzec, nie tylko w gronie głównych bohaterów, ale także przygodnych, jednorazowych postaci.

Ciekawa jest braterska relacja bliźniaków. Ich więź, pomimo różnych zawirowań, pozostaje bardzo silna. Shivę i Marioną łączy coś niezwykłego, a jednak ,gdy dorastają  oboje są samotni.

Na koniec jeszcze jeden cytat:

„Kluczem do szczęścia jest przyznanie się przed samym sobą do własnych kapci Abu Kassema*, do tego, czym się jest, do własnego wyglądu, rodziny, zdolności – również tych, których się nie ma. Uświadomienie sobie tego wszystkiego. Jeśli będziecie sobie powtarzać, że wasze kapcie nie należą do was, to umrzecie, nadala szukając, umrzecie jako zgorzkniali ludzie, wciąż czujący niedosyt. Nie tylko nasze uczynki, lecz również nasze zaniedbania stają się naszym przeznaczeniem.”

„Powrót do Missing” budzi emocje, przepełniona jest miłością. Wiele w niej cudownych historii, czasem tragicznych, a jednak w większości napełniających nadzieją. Warto przeczytać i poczuć magię Afryki.

Gorąco polecam!

* znana afrykańska legenda. Abu Kassem próbował pozbyć się swoich starych kapci, bez względu jednak na sposób, w jaki to czynił, kapcie zawsze w magiczny sposób do niego wracały, powodując wiele zniszczeń i nieszczęść

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przeczytane 2011. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Magia Afryki

  1. Ola pisze:

    Może jestem za bardzo sentymentalna, ale również lubię takie ciepłe opowieści 😉 Widziałam, że masz już swoje konto na facebooku? Ale jak można u Ciebie zaznaczyć, że lubi się Twoją stronę?

  2. Wika pisze:

    O tą pozycję również niedawno czytałam i mam o niej dobre zdanie. Pozdrawiam.

  3. Jola pisze:

    Już wiem, co kupię córce na Święta! Pozdrawiam.

  4. Pingback: Koniec i początek | Rzecz o książkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *