The Girl On The Train

„Dziewczyna z pociągu” niebawem ukaże się w Polsce (premiera 21.10.15). W UK kilka miesięcy temu książka biła rekordy popularności, porównywano ją do „Zaginionej dziewczyny”. W końcu się złamałam i zakupiłam. Czy było warto?

Tytułowa dziewczyna z pociągu to Rachel, która codziennie dojeżdża do pracy do Londynu. Każdego dnia z uwagą obserwuje pewną parę – Jess i Jasona. Sądzi, że są idealni i zazdrości im szczęśliwego życia. Jednak pewnego ranka Rachel dostrzega coś nietypowego, co zmieni życie wszystkich bohaterów.

„Dziewczyna z pociągu” to świetnie przedstawiona gra pozorów, w której codziennie uczestniczymy. Kto z nas choć raz nie poczuł nutki zazdrości z powodu czyjegoś, na pozór perfekcyjnego świata? Z drugiej strony, fasady które wznosimy, by stwarzać pozory normalności, często ukrywają poważne dramaty.

Czytelnik poznaje fakty z trzech perspekty. Żadna z bohaterek nie ma wiedzy absolutnej i przekazuje nam tylko część układanki. Czasem wersje naratorek są rozbieżne. Rzeczywiście można upatrywać tu podobieństw do stylu Gillian Flynn w „Zaginionej dziewczynie”. Pomimo, iż debiut Pauli Hawkins uważam za bardzo udany, Gillian Flynn nadal pozostaje dla mnie na pierwszym miejscu 🙂

Rachel nie jest stalkerką, jak mogłoby się zdawać po obwolutowym opisie. To kobieta z problemami, głęboko nieszczęśliwa i samotna.  Rozwiodła się z mężem z powodu niemożności poczęcia dziecka. Jej mąż przeżywa najlepsze chwile swojego życia w ich wspólnym domu z nową żoną i córeczką, o czym informuje wszystkich na facebooku. Poza wątkiem kryminalnym, śledzimy więc także psychologiczne problemy bohaterki.

Zakończenie książki jest interesujące. Przyznaję, że domyśliłam się, kto jest sprawcą. Jednakże autorce udało się napisać na tyle dobrą książkę, że nie sprowadza się tylko do rozwiązania kryminalnej zagadki.

Polecam serdecznie!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Londyn, Przeczytane 2015 i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „The Girl On The Train

  1. Marta pisze:

    Już nie mogę się doczekać premiery w PL 🙂

  2. nenneke pisze:

    Służę egzamplarzem angielskim, gdyby coś 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *